Menu

Halonoviny.cz
Informace o rakovině prostaty muži postrádají, pomůže jim nový web
13. ledna 2014
Odkaz: http://www.halonoviny.cz/articles/view/14701641

 

 halonovinyTéměř polovina pacientů s rakovinou prostaty nemá podle průzkumu dost informací o svém onemocnění a možnostech léčby. S tím jim teď pomůže nový informační portál www.rakovinaprostaty.org Na webu se pacient zaregistruje a pak podle fáze nemoci dostává jasné instrukce k léčbě. Zákeřnost rakoviny prostaty je v tom, že se v počáteční fázi často nepozná. Proto je důležité chodit na pravidelné prohlídky, které mohou nemoc včas odhalit.

»V současné populaci nad 50 let je u jednoho muže z jedenácti pravděpodobnost, že právě jemu bude zjištěna rakovina prostaty,« řekl přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Marek Babjuk, který stojí za vznikem on-line kliniky pro onkologii prostaty.

Průzkum agentury NMS Research ukázal, že celých 42 procent mužů s rakovinou prostaty dostatek informací nemá. »Vzhledem k tomu, že muži před určením diagnózy o chorobě prakticky nic nevědí, jejich potřeba po informacích je po zjištění nemoci veliká,«doplnil další z odborných garantů on-line kliniky, přednosta onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň Jindřich Fínek.

V průzkumu označili dotázaní internet vedle lékaře za nejrychlejší a nejdostupnější zdroj informací. Najdou se tam stovky stránek, mnohé podle lékařů ale přinášejí informace zavádějící. Navíc každý nemocný potřebuje konkrétní informace právě ke svému případu. On-line klinika to umožňuje, pacient si může vybrat z několika programů. Informace pak může probrat se svým lékařem. »Určitě se lépe pracuje s pacientem, který už má informace a dává konkrétní dotazy,« potvrdil Fínek.

Vznik on-line kliniky vychází ze současných odborných doporučení. Plošný screening, který se osvědčil u rakoviny prsu, není podle obou lékařů u rakoviny prostaty přínosný. Náklady jsou vyšší než prospěch – rakovina prostaty se rozvíjí deset až 15 let, při screeningu by se tedy zjistily i nádory, které muže neohrožují a do konce života ani neohrozí. Zpráva o nemoci by ale výrazně zasáhla jejich psychiku.

Podle nejnovějších dat byla v ČR rakovina prostaty v roce 2010 zjištěna u 6771 mužů, onemocnění jich podlehlo 1467. V ČR žije 56 000 mužů, kteří se s rakovinou prostaty léčili nebo léčí. Podle odborných odhadů bude nemoc letos zjištěna u dalších 9000 mužů.

(km)

ONKO Prostaty (neboli Online Klinika pro Onkologii Prostaty) je společný projekt předních lékařů, pracujících v oboru léčby karcinomu prostaty. Web nepropaguje žádné konkrétní výrobky ani neobsahuje žádnou reklamu.

Provoz tohoto projektu je umožněn díky finanční podpoře společnosti Astellas Pharma s.r.o. Tato společnost, ani žádný jiný subjekt nemá vliv na obsah informací, prezentovaných lékaři na těchto stránkách.

Podporuje Astellas Pharma s.r.o.