Menu

iRegiony.cz
Rakovina prostaty: odborníci vám nyní poradí on-line
11. ledna 2014

 

iregiony-czPacienti, kteří trpí rakovinou prostaty, jejich rodiny i ti, kteří jsou onemocněním ohroženi, mají od včerejška novou možnost, jak s onemocněním bojovat: mohou se poradit s nejlepšími českými odborníky přes internet. Právě spuštěná Online klinika pro onkologii prostaty na www.rakovinaprostaty.org tak může pomoci s konzultací stávající léčby i poradit, co dělat dále. 

„Ústy předních odborníků web provádí pacienta optimální cestou léčby tak, aby ho zbavil zbytečných obav a léčba byla co nejefektivnější,“ přibližuje lékařka Marcela Koudelková, která se na projektu podílí. Portál komunikuje především pomocí videí. Když se pacient zaregistruje, může se v komentářích na konci každé lekce zeptat na vše, co ho zajímá. Podle fáze své nemoci také dostává instrukce, co dělat dál.

Potřebují informace

Co vedlo lékaře k vytvoření webové kliniky? „Celkem 42 procent mužů s rakovinou prostaty nemá o onemocnění dostatečné informace. Protože před určením diagnózy o chorobě prakticky nic neví, potřebují potom informace,“ říká přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky v Plzni Jindřich Fínek s tím, že vedle lékaře bývá nejčastějším zdrojem informací internet.

Rakovina prostaty je nejběžnější forma rakoviny u mužů a třetí nejčastější příčina jejich úmrtí v ČR. Počet nemocných navíc každým rokem stoupá. „V současné populaci nad 50 let je u jednoho muže z 11 pravděpodobnost, že mu bude diagnostikována rakovina prostaty, „varuje Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a nemocnice Motol. Aby toho nebylo málo, v počátečních stádiích se tento nádor často nepozná. „Proto je důležití chodit na pravidelné prohlídky, které mohou nemoc včas odhalit,“ doplňuje Babjuk.

ONKO Prostaty (neboli Online Klinika pro Onkologii Prostaty) je společný projekt předních lékařů, pracujících v oboru léčby karcinomu prostaty. Web nepropaguje žádné konkrétní výrobky ani neobsahuje žádnou reklamu.

Provoz tohoto projektu je umožněn díky finanční podpoře společnosti Astellas Pharma s.r.o. Tato společnost, ani žádný jiný subjekt nemá vliv na obsah informací, prezentovaných lékaři na těchto stránkách.

Podporuje Astellas Pharma s.r.o.