Vyberte stránku

iRegiony.cz
Rakovina prostaty: odborníci vám nyní poradí on-line
11. ledna 2014

 

iregiony-czPacienti, kteří trpí rakovinou prostaty, jejich rodiny i ti, kteří jsou onemocněním ohroženi, mají od včerejška novou možnost, jak s onemocněním bojovat: mohou se poradit s nejlepšími českými odborníky přes internet. Právě spuštěná Online klinika pro onkologii prostaty na rakovinaprostaty.org tak může pomoci s konzultací stávající léčby i poradit, co dělat dále. 

„Ústy předních odborníků web provádí pacienta optimální cestou léčby tak, aby ho zbavil zbytečných obav a léčba byla co nejefektivnější,“ přibližuje lékařka Marcela Koudelková, která se na projektu podílí. Portál komunikuje především pomocí videí. Když se pacient zaregistruje, může se v komentářích na konci každé lekce zeptat na vše, co ho zajímá. Podle fáze své nemoci také dostává instrukce, co dělat dál.

Potřebují informace

Co vedlo lékaře k vytvoření webové kliniky? „Celkem 42 procent mužů s rakovinou prostaty nemá o onemocnění dostatečné informace. Protože před určením diagnózy o chorobě prakticky nic neví, potřebují potom informace,“ říká přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky v Plzni Jindřich Fínek s tím, že vedle lékaře bývá nejčastějším zdrojem informací internet.

Rakovina prostaty je nejběžnější forma rakoviny u mužů a třetí nejčastější příčina jejich úmrtí v ČR. Počet nemocných navíc každým rokem stoupá. „V současné populaci nad 50 let je u jednoho muže z 11 pravděpodobnost, že mu bude diagnostikována rakovina prostaty, „varuje Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a nemocnice Motol. Aby toho nebylo málo, v počátečních stádiích se tento nádor často nepozná. „Proto je důležití chodit na pravidelné prohlídky, které mohou nemoc včas odhalit,“ doplňuje Babjuk.