Vyberte stránku

Prima FTV – Zprávy FTV Prima
(čas: 14:13-16:22)
Lékaři odhalují stále více případů rakoviny prostaty
6. srpna 2014
Odkaz: http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima/zpravy-ftv-prima-682014

 

prima

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor

Lékaři odhalují pořád více případů (rakoviny prostaty). Jen za letošní rok očekávají, že tuto nemoc zachytí u zhruba 9 tisíc mužů. Jedním z důvodů, proč nemocných přibývá, je i fakt, že muži začínají chodit na preventivní vyšetření. Jak je důležité odhalit toto onemocnění včas, zjišťovala naše reportérka Michaela Nováková.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka

(Rakovinu prostaty) diagnostikovali lékaři před 3 lety i tomuto muži. Nejdřív si prý myslel, že ho jen bolí záda. Diagnóza ale byla nemilosrdná.

nemocný (rakovinou prostaty)

„Máte (rakovinu prostaty) a je to zasažený i v kostech. Od toho vás bolí i ty záda. Vy akutně musíte jít na operaci.“

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka

Pak tedy přišla operace, ozařování a dnes podstupuje ještě biologickou léčbu. Jeho život se na 3 roky úplně převrátil naruby. Dnes už může alespoň chodit na částečný úvazek do práce.

nemocný (rakovinou prostaty)

Bez rodinného zázemí by člověk prostě s touhle nemocí nemohl bojovat. Potřebujete, když vám je nevolno, aby vám někdo doma pomohl.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka

Podobně jako tomuto muži lékaři diagnostikují rakovinu ročně až 9 tisícům mužům a počet nemocných se neustále zvyšuje. To především proto, že lékaři už umí (rakovinu prostaty) velmi dobře rozpoznat.

Jindřich FÍNEK, přednosta onkologické kliniky, FN Plzeň

Tato incidence není nová. Ti muži tady s těmi nádory prostaty chodili i předtím, jenom se o nich nevědělo.

Marek BAJBUK, přednosta urologické kliniky, FN Motol

V tom nepochybně je skryto hlavně zlepšení diagnostiky. My máme dnes k dispozici velmi přesný marker, který nám tu diagnózu usnadňuje a zpřesňuje ji a umožňuje nám to zachytit onemocnění v době, kdy je ještě v časném stádiu.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka

Jenže, aby byla (rakovina prostaty) zachycena včas, musí jít stranou také stud a strach. Na preventivní vyšetření by měli pánové vyrazit po 50. roce.

Marek BAJBUK, přednosta urologické kliniky, FN Motol

Ta informovanost naší populace se postupně zlepšuje. Pomáhají tomu nepochybně i řada informačních portálů, které jsou k dispozici.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka

Lékaři se pak shodují: O toto typicky mužské onemocnění se mnohem více zajímají ženy, které tak chtějí ochránit zdraví svých partnerů.  Michaela Nováková, Prima FTV.