V prvním videu se Vám představí náš první lékař – MUDr. Michaela Matoušková a seznámí Vás se základními fakty týkajícími se Vašeho onemocnění. Uvidíte, že není nutné se příliš bát.
Video na této stránce je k dispozici pouze registrovaným uživatelům. Pro zobrazení videa se, prosím, přihlašte. Vložte svou emailovou adresu do políčka dole a odešlete kliknutím na tlačítko “PŘIHLÁSIT SE.”
Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, KLIKNĚTE SEM. Aktuálně je registrace otevřena a je zdarma.
Video na této stránce se nezobrazuje, jelikož ještě není připravené. Počkejte, prosím, na emailovou zprávu, ve které Vás ke sledování videa pozveme. Budete to již velmi brzy. Děkujeme za trpělivost.
Vaši emailovou adresu jsme v databázi registrovaných uživatelů nenašli. Možná došlo k překlepu nebo jste zadali nesprávnou adresu. Zkuste to, prosím, znovu.
Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, KLIKNĚTE SEM. Aktuálně je registrace otevřena a je zdarma.
Video na této stránce se nezobrazuje, jelikož je k dispozici pouze registrovaným uživatelům. Vaše registrace ještě není dokončena. Klikněte, prosím, na odkaz, který jsme Vám poslali emailem.
Po shlédnutí videa běžte na další, které je pro Vás připravené zde:
Další video
Napište nám
Děkujeme za otázky a komentáře, které nám píšete dolů, pod články. Všechny čteme, i když bohužel na některé ne vždy stihneme reagovat.
Všechny komentáře podléhají před zobrazením na stránkách schválení moderátorem. V komentáři nepoužívejte, prosím, osobní údaje. Jako jméno zvolte přezdívku nebo políčko nevyplňujte. Komentáře s osobními údaji nebudou schváleny a budou neprodleně ze systému smazány. Chráníme tím Vaše soukromí, děkujeme za pochopení.
Formulář pro vkládání komentářů se zobrazuje pouze přihlášeným návštěvníkům. Přihlásit se můžete na této stránce: klikněte sem.
Děkuji za vysvětlení všech možností léčby. Jsem na začátku – hormonální léčby, potom ozařování.
Pevně doufám, že to spolu s lékaři zvládneme.
Já jsem prošel 39 procedur ozřováni prostaty. Po 3 měsících jsem byl na odběru krve a tam mě bylo řečeno, že jsem v pořádku a že mám přijít na jaře na kontrolu. Tak jsem zvědav, jak se to bude dál vyvíjet.
Chtěla bych se zeptat, zda doporučujete nějaký způsob prevence rakoviny prostaty?
Rád bych odpověděl jinak, ale vzhledem k tomu, že neznáme jednoznačnou příčinu onemocnění, nemáme ani jednoznačný způsob prevence. Víme sice, že rakovina prostaty částečně souvisí s převahou živočišných tuků v potravě, ale jejich vyloučení samo o sobě rakovině zabránit nemůže. Soustředíme se proto na tzv. sekundární prevenci, tedy na včasný záchyt onemocnění v době, kdy je ještě vyléčitelné.
V poslední době hodně čtu o rakovině prostaty, jejích příznacích, protože mám jisté podezření u svého muže. Má už čtvrt roku potíže s močením, nemohu ho ale dostat k lékaři. Co si o tom myslíte, jde o rakovinu nebo to může být i něco jiného?
Podle toho, co píšete, bych určitě doporučil odbornou urologickou prohlídku manžela. Potíže při močení mohou mít celou řadu příčin, řada z nich je spojená s onemocněními prostaty, nejčastěji s tzv. nezhoubným zvětšením. Podobné potíže však může způsobit i rakovina. Teprve pečlivé urologické vyšetření prokáže přesnou příčinu potíží, respektive vyloučí příčiny závažné, jako je například nádorové onemocnění.
Zajímalo by mě, zda existuje souvislost mezi vznikem rakoviny prostaty a častějším pohlavním stykem. Je to prokázané?
Ne, to se nikdy neprokázalo. Jsou ale dokázány rozdíly u různých ras. Například černé obyvatelstvo USA má riziko vyšší než běloši. Rakovina do jisté míry souvisí i se životním stylem, například s dietními zvyklostmi. Byl například prokázán nižší výskyt rakoviny prostaty u Japonců. Pokud se ale Japonec přestěhuje do USA a převezme místní stravovací a jiné návyky, srovná se i jeho riziko vzniku této nemoci.
Opakovaně se říká „v mládí erotik, ve stáří prostatik“. Pravdou však je, že souvislost mezi sexuálním životem a jeho intenzitou a nádory prostaty – nezhoubnými i zhoubnými – nebyla nikdy prokázána. Jiná je situace u zánětů prostaty.