V druhém videu si prostatu představíme. Řekneme si k čemu mužům je a jak vypadají příznaky prvních potíží.
Video na této stránce je k dispozici pouze registrovaným uživatelům. Pro zobrazení videa se, prosím, přihlašte. Vložte svou emailovou adresu do políčka dole a odešlete kliknutím na tlačítko “PŘIHLÁSIT SE.”
Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, KLIKNĚTE SEM. Aktuálně je registrace otevřena a je zdarma.
Video na této stránce se nezobrazuje, jelikož ještě není připravené. Počkejte, prosím, na emailovou zprávu, ve které Vás ke sledování videa pozveme. Budete to již velmi brzy. Děkujeme za trpělivost.
Vaši emailovou adresu jsme v databázi registrovaných uživatelů nenašli. Možná došlo k překlepu nebo jste zadali nesprávnou adresu. Zkuste to, prosím, znovu.
Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, KLIKNĚTE SEM. Aktuálně je registrace otevřena a je zdarma.
Video na této stránce se nezobrazuje, jelikož je k dispozici pouze registrovaným uživatelům. Vaše registrace ještě není dokončena. Klikněte, prosím, na odkaz, který jsme Vám poslali emailem.
Po shlédnutí videa běžte na další, které je pro Vás připravené zde:
Další video
Napište nám
Děkujeme za otázky a komentáře, které nám píšete dolů, pod články. Všechny čteme, i když bohužel na některé ne vždy stihneme reagovat.
Všechny komentáře podléhají před zobrazením na stránkách schválení moderátorem. V komentáři nepoužívejte, prosím, osobní údaje. Jako jméno zvolte přezdívku nebo políčko nevyplňujte. Komentáře s osobními údaji nebudou schváleny a budou neprodleně ze systému smazány. Chráníme tím Vaše soukromí, děkujeme za pochopení.
Formulář pro vkládání komentářů se zobrazuje pouze přihlášeným návštěvníkům. Přihlásit se můžete na této stránce: klikněte sem.
Manžel má podle všeho zvětšenou prostatu, ale rakovina nebyla potvrzena. Jaké jsou dostupné metody léčby?
Jedná se tzv benigní hyperplasii prostaty. Ta se léči buď chirurgicky ( transuretrální resekcí prostaty) či léky , nejčastěji ze skupiny blokátorů alfa-adrenergního receptoru
Zvětšení prostaty ještě neznamená, že má pacient problémy s močením. Ani velká prostata nemusí nijak obtěžovat a naopak prakticky nezvětšená prostata může být zdrojem nepříjemných obtíží.
Pokud má pacient problémy, v první řadě musí přijmout režimová opatření, například omezit vydatný příjem tekutin ve večerních hodinách. Pokud nejsou režimová opatření dostatečná, máme k dispozici léky, které mohou ovlivnit pružnost tkání (alfa blokátory, např. tamsulosin) nebo i léčivé přípravky, které mohou žlázu zmenšit. Jejich nasazení je vhodné po vyloučení nádorového onemocnění prostaty a jejich podání musí zvážit urolog po pečlivém vyšetření. Někdy je k ovlivnění obtíží nezbytné zvolit kombinovanou léčbu například se spasmolytiky, hormonem ovlivňujícím produkci moče a dalšími. Není-li dostatečný efekt této léčby, pak je nutná léčba operační. Jejím zlatým standardem je transuretrální resekce prostaty (pacienti často mluví o frézování) před močovou trubici. Možné jsou i další metody, jako laser a pod.. U velkého zvětšení prostaty bývá doporučována otevřená operace přes stěnu břišní.
Každá léčba má své klady a zápory a je třeba individuálně přistoupit ke každému pacientovi.
Manžel nemá zatím žádné problémy, ale bylo mu 50 let a někde jsem četla, že muži po padesátce by měli jít na preventivní vyšetření prostaty. Je to pravda nebo je to určeno pouze pro ty, kteří už pociťují jisté potíže?
Ano, vzhledem ke skutečnosti, že rakovina prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění mužů u nás, doporučujeme mužům kolem 55. roku, kteří mají zájem aktivně pečovat o své zdraví, zvážit návštěvu urologa, a to i když nemají žádné potíže. V případě, že se onemocnění objevilo u přímých příbuzných a existuje tudíž podezření na dědičnou formu rakoviny, je doporučeno nechat se testovat už po 40. roku věku.