Vyberte stránku

Žena-in.cz
Rakovina prostaty: Co je důležité vědět? Odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc
5. srpna 2014
Odkaz: http://zena-in.cz/clanek/rakovina-prostaty-co-je-dulezite-vedet-odpovida-prof-mudr-marek-babjuk-csc/kategorie/nemoci

 

zena-inV rámci našich témat s vámi probíráme i velmi vážné téma – rakovinu prostaty a vše, co se týká tohoto onemocnění, které ohrožuje vaše partnery. Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, protože se zajímáme o zdraví svých partnerů. Rozhovor je na téma léčba rakoviny prostaty, na naše otázky odpovídal prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc

Jak často mají chodit muži po 50 letech na preventivní prohlídky?

Doporučená frekvence preventivních vyšetření prostaty závisí na konkrétní situaci a nálezu při prvním vyšetření. Jedním z faktorů, který interval ovlivňuje, je hodnota PSA v krvi. Zhruba lze říci, že v situacích, kdy je hodnota PSA nižší než 1,0, je kontrola doporučována až po 2-3 letech, je-li vyšší, pak za rok, případně i dříve. Ale konkrétní rozhodnutí mohou ovlivnit případné potíže pacienta, nález na ultrazvukovém vyšetření nebo při pohmatu prostaty.

Je možné objevit rakovinu prostaty po hmatu (podobně jako bulku v prsu)?

Podezření na přítomnost rakoviny prostaty je možné vyslovit i na základě vyšetření prostaty pohmatem (které provádíme přes konečník). Je ale třeba říci, že pohmatu je dostupná pouze malá část prostaty a vyšetřit lze pouze její povrch. Je tedy logické, že pohmatem můžeme zachytit až nádory větší. Řada včas zachycených nádorů má úplně normální pohmatový nález a je nalezena jen díky vyšší hodnotě PSA. Na druhou stranu, ne každý podezřelý pohmatový nález musí být nádorem. Definitivní diagnózu je možné stanovit pouze na základě histologického vyšetření vzorků prostaty získaných biopsií. Tu proto indikujeme při podezření na základě pohmatového nálezu nebo vyšší hodnoty PSA.

Je rakovina prostaty dědičná?

Odhadujeme, že zhruba 10 % nádorů prostaty jsou nádory dědičné. Rakovina se pak objevuje u příbuzných mužů v dané rodině. Typické je, že přichází v mladším věku a chová se agresivněji. Podezření bychom měli mít vždy, když se nádor prostaty objeví u dvou a více přímých příbuzných, a také, když je přímého příbuzného (otec, bratr) zachycen v mladším věku. U mužů v těchto rodinách pak obvykle doporučujeme dřívější začátek kontrol, již po 40 letech věku.

Když má muž zvýšené hodnoty PSA, jak často má chodit na kontrolní odběry? Je možné, že u takové muže rakovina prostaty nepropukne?

Hodnota PSA vyjadřuje pouze míru rizika, že pacient může mít rakovinu prostaty. Vyšší hodnota je spojena s vyšším rizikem, ale nikoliv s jistotou diagnózy rakoviny. Intervaly mezi odběry závisí na konkrétní hodnotě PSA a na celé řadě dalších faktorů, jako je věk nemocného, nález při vyšetření pohmatem atd.

S jakými mýty a desinformacemi se setkáváte a na které byste chtěl upozornit? ( v rámci vnímání prevence)?

Přesnou příčinu vzniku rakoviny prostaty neznáme, proto ani tzv. primární prevence není možná. Vzniku onemocnění proto není možné předejít ani užíváním některých doplňků stravy nebo volně prodejných léků, jak je často v reklamách naznačováno. Jedinou racionální cestou je tzv. druhotná prevence, tedy včasný záchyt onemocnění v době, kdy je ještě vyléčitelné.

Odpovídal: prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. je uznávaným odborníkem v oblasti léčby nádorových onemocnění mužského pohlavního ústrojí a močového traktu. Je předsedou České urologické společnosti a od roku 2009 přednostou Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Webový rádce pacientů s rakovinou prostaty: Vytvořený předními odborníky

Nejen chybějící informace, ale i mnoho mýtů, které rakovinu prostaty často doprovází a u pacientů vyvolávají zbytečné obavy, stres a spoustu nezodpovězených otázek – to vše vedlo ke vzniku webového multimediálního průvodce Online klinika pro onkologii prostaty. „Ústy předních onkologických odborníků provádí pacienta optimální cestou léčby tak, aby ho zbavil zbytečných obav a léčba byla co nejefektivnější a nejúspěšnější,“ uvedla MUDr. Marcela Koudelková, senior manažer projektu online kliniky. Online klinika pro onkologii prostaty je určena pro všechny pacienty, kteří trpí rakovinou prostaty, ať už v jakémkoliv stádiu. Informace zde ovšem naleznou také rodiny a blízcí nemocných. Portál komunikuje s pacientem především pomocí videí, takže je srozumitelný obsahově i slovníkem. V případě dotazů je možnost se ptát v komentářích na konci každé lekce. Každý pacient se na portál nejdříve zaregistruje a pak již dostává jasné instrukce, které jsou mu postupně předkládány.

Online kliniku pro onkologii prostaty naleznete na adrese: rakovinaprostaty.org.